تجهیزات امنیتی و نظارتی

دستگاه NVR چیست؟ و انواع آن کدام اند؟

اگر میخواهید بدانید که دستگاه NVR چیست با یاب چی همراه باشید. در این مقاله ابتدا با این دستگاه ضبط کننده آشنا شده و در ادامه با مشخصات NVR و سپس وظایف آن را بیان می کنیم.

دستگاه NVR چیست؟

به طور کلی در سیستم های دوربین مداربسته دو نوع دستگاه ضبط داریم. دستگاه ضبط DVR در سیستم های مداربسته آنالوگ HD استفاده می شوند. دستگاه های NVR در سیستم های نظارت شبکه برای ضبط و مدیریت تصاویر استفاده می شوند. NVR مخفف Network Video Recorder است. عملکرد NVR ها علاوه بر ذخیره سازی و مدیریت تصویر، ارائه قابلیت های تصویربرداری ویژه ای مانند تشخیص چهره، تشخیص پلاک، شمارش افراد و غیره است. یک دستگاه NVR در واقع عملکردی مشابه سرور رایانه دارد، با این تفاوت که استفاده و راه اندازی آن آسان تر است.

دستگاه NVR

ساختار دستگاه NVR

این دستگاه‌های NVR که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون کامپیوتر و بسیار پایدار باشند، مبتنی بر سیستم عامل لینوکس هستند و از هارد دیسک‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند. در بیشتر موارد، NVR را می توان به ماوس، صفحه کلید و مانیتور متصل کرد.

وظایف دستگاه NVR

 • دریافت و ضبط تصاویر ارسال شده از دوربین های تحت شبکه
 • قابلیت بخش زنده یا پخش مجدد تصاویر
 • امکان تنظیم روشنایی، رنگ تصاویر و جلوه های دیگر
 • امکان برق رسانی به دوربین ها در صورت POE بودن دستگاه

انواع پورت های دستگاه NVR

 • پورت ورودی صدا: وظیفه این پورت دریافت صدا از میکروفرون های نصب شده در محیط می باشد
 • پورت ESATA: از این پورت در زمان بکاپ گیری و یا در مواقعی که فضای ذخیره سازی کم است استفاده می شود و برای اتصال دیسک های خارجی می باشد.
 • پورت VGA و HDMI: این پورت برای اتصال مانیتور به دستگاه و جهت ارسال تصاویر به نمایشگر است. پورت VGA فقط تصویر را ارسال می کند اما پورت HDMI دارای کیفیت و رزولوشن تصاویر بالاتر بوده و قابلیت انتقال صدا و تصویر به صورت هم زمان را دارد.
 • درگاه خروجی صدا: از طریق این پورت می توان صدایی را که از میکروفون دریافت شده به نمایشگر ارسال کرد.
 • پورت LAN: از این پورت برای اتصال به کامپیوتر استفاده می شود. با استفاده از پورت لن می توان دوربین ها را به شبکه وصل کرد و تصاویر را از طریق اینترنت انتقال داد.
 • پورت USB: از این پورت برای اتصال موی و صفحه کلید به دستگاه استفاده می شود.

دستگاه NVR

خصوصیات دستگاه NVR

دستگاه ضبط NVR را می توان بر اساس خصوصیات گوناگونی دسته بندی کرد. آشنایی با این خصوصیات می تواند در هنگام انتخاب و خرید دستگاه ان وی ار مفید باشد. در ادامه به این خصوصیات اشاره می کنیم:

تعداد کانال

دستگاه های NVR بر اساس تعداد کانال دسته بندی می شوند. کانال در واقع تعیین کننده تعداد دوربینهایی است که دستگاه می تواند پشتیبانی کند. به طور معمول دستگاه های NVR موجود در بازار به ترتیب با تعداد کانال 4، 8، 16، 32، 64 و… تولید می شوند. علاوه بر این انواع 128 و 256 کاناله نیز وجود دارند که مختص مکان هایی با تعداد دوربین بالا مانند سازمان ها و کارخانجات بزرگ می باشند.

رزولوشن قابل پشتیبانی

دستگاه های ضبط NVR تصاویر را با رزولوشن های مختلفی ذخیره می کنند. بر اساس مدل دستگاه، میزان رزولوشن قابل پشتیبانی متفاوت است. بر همین اساس دستگاه ان وی آر توانایی پشتیبانی از دوربین ها را تا رزولوشن مشخصی دارد. برای مثال چنانچه دستگاه دارای رزولوشن ضبط 5 مگاپیکسل باشد، دوربین هایی با روزلوشن 8 مگاپیکسل را ساپورت نکرده و تصاویر را نهایتا تا همان 5 مگاپیکسل ذخیره می کند.

کیفیت ضبط در کانال ها

باید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت ضبط در کانال های دستگاه NVR با یکدیگر متفاوت است. به این معنی که کیفیت ضبط در 8 کانال از یک ان وی آر 16 کاناله می تواند 5 مگاپیکسل، در 4 کانال 3 مگاپیکسل و در 4 کانال دیگر نیز 2 مگاپیکسل باشد.

تعداد هارد قابل پشتیبانی

هر دستگاه NVR از تعداد معینی هارد با ظرفیت مشخص پشتیبانی می کند. معمولا دستگاه های NVR از 1، 2، 4، 8 و 16 هارد SATA پشتیبانی می کنند. برخی از مدل ها نیز قابلیت ساپورت هارد های اکسترنال یا ESATA را نیز دارند.

خروجی تصویر

برای مشاهده تصاویر در مانیتور خروجی های تصویر در دستگاه ان وی آر تعبیه شده است. این خروجی ها شامل خروجی HDMI، خروجی VGA برای اتصال به تلویزیون یا مانیتور، و خروجی LAN برای اتصال به کامپیوتر یا شبکه است. توجه داشته باشید که در هنگام انتخاب HDMI به رزولوشن خروجی دستگاه و توان انتقال کابل HDMI توجه کنید.

فشرده سازی تصاویر

برای کاهش حجم تصاویر مداربسته در هنگام ارسال و ذخیره سازی این اطلاعات با استفاده از کدک های بخصوصی کدگذاری می شوند. این کدک ها شامل H.264 ،H.264 ،H.265+ ،H.265+ در دستگاه های ان وی ار می باشد.

پهنای باند

هر دستگاه ان وی آر دارای پهنای باند ورودی و خروجی مشخصی است که در مشخصات یا دیتاشیت آن ذکر می شود. پهنای باند در NVR تعیین کننده حجم اطلاعات ورودی و خروجی است. هرچه پهنای باند دستگاه بیشتر باشد می تواند از دوربین هایی با کیفیت تصویر بالاتر پشتیبانی کند.

پورت POE

پورت POE گزینه ای است که در برخی از مدل های دستگاه NVR دیده می شود. به صورت خلاصه پورت POE امکان تغذیه از طریق کابل تصویر را برای دوربین مداربسته فراهم می کند. به این ترتیب می توان بدون هزینه برای خرید منبع تغذیه برای تک تک دوربین ها برق آنها را از طریق دستگاه فراهم کرد.

سیستم Raid

برخی از مدل های دستگاه ضبط NVR هایک ویژن مجهز به سیستم RAID هستند. به کمک این تکنولوژی یک کل واحد از مجموع چند هارد دیسک ایجاد می شود و به عنوان یک هارد مورد استفاده قرار می گیرد. ذخیره اطلاعات از این طریق، سبب امنیت بیشتر دیتا، افزایش سرعت خواندن و نوشتن و همچنین بالا بردن کارایی دستگاه های متصل می شود. در صورتی که یکی از هاردها دچار اشکال و خرابی شود اطلاعات و دیتای شما از بین نخواهد رفت.

قابلیت Playback

با استفاده از قابلیت Playback امکان مشاهده تصاویر را همزمان با ضبط آنها میسر می سازد.

تعداد کانال دستگاه NVR

 • NVR چهار کانال : دستگاه ضبط تصویر NVR چهار کانال امکان اتصال چهار عدد دوربین را دارا می باشد و مناسب استفاده محیط های کوچک مانند منازل مسکونی یا دفتر کار و غیره می باشد.
 • NVR هشت کانال : دستگاه ضبط تصویر NVR هشت کانال امکان اتصال هشت عدد دوربین را دارا می باشد و مناسب استفاده محیط های متوسط مانند گارگاه یا دفتر کار و غیره می باشد.
 • NVR شانزده کانال : دستگاه ضبط تصویر NVR شانزده کانال امکان اتصال شانزده عدد دوربین را دارا می باشد و مناسب استفاده محیط های بزرگ مانند کارخانجات کوچک و ادارات مرکزی و غیره می باشد.
 • NVR سی و دو کانال : دستگاه ضبط تصویر NVR سی و دو کانال امکان اتصال سی و دو عدد دوربین را دارا می باشد و مناسب استفاده محیط های بزرگ مانند کارخانجات و بیمارستان و غیره می باشد.

دستگاه NVR

مزایای دستگاه NVR

 • امنیت بالا
 • راه اندازی آسان
 • تحت شبکه بودن
 • کیفیت و دوام بالا
 • استفاده از پهنای باند کمتر
 • پشتیبانی از کابل اترنت یا شبکه
 • انتقال تصاویر به صورت بی سیم
 • پشتیبانی از دوربین های با کیفیت بالا

تفاوت DVR و NVR در چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد دستگاه ضبط کننده NVR برای دوربین های تحت شبکه و دستگاه ضبط کننده DVR نیز برای دوربین های آنالوگ استفاده می شود.

یکی دیگر از تفاوت DVR و NVR این است که ضبط کننده DVR ویدیو را در دستگاه پردازش می کند اما دستگاه NVR پردازش داده ها را در دوربین انجام می دهد. آنها از نظر نحوه پردازش تصویر، پشتیبانی و ذخیره سازی اطلاعات، پهنای باند مصرفی، کیفیت تصویر و نصب باهم متفاوت هستند.


سوالات متداول دستگاه NVR 

دستگاه ان وی آر (NVR) چیست؟

کلمه NVR مخفف عبارت Network Video Recorder بوده و وظیفه آن ذخیره سازی عکس ها و مدیریت آنها و ارائه قابلیت هایی مانند تشخیص چهره افراد، تشخیص پلاک خودرو، شمارش افراد وغیره است.

دستگاه هایی NVR تا چند عدد دوربین را پشتیبانی می کنند؟

دستگاه های ضبط تصاویر دوربین مدار بسته NVR بسته به مدل در انواع چهار، هشت، شانزده، سی و دو و شصت و چهار کانال می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا