ادوات و ماشین آلات کشاورزی

انواع ماشین آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی

هر ابزار کشاورزی وظیفه خاص خود را دارد و عدم وجود یکی، فرآیند کشاورزی را طولانی تر و دشوارتر و گاهی غیرممکن می کند. خرید ابزارآلات کشاورزی استاندارد و با کیفیت به شما این امکان را می دهد که از نتیجه کار به بهترین شکل ممکن لذت ببرید. فراموش نکنید که ضدعفونی کننده تجهیزات کشاورزی یکی از ابزارهای حفظ و افزایش طول عمر محصول است. اگر هنوز با انواع ماشین آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی آشنایی ندارید، این مقاله به شما توضیح کاملی می دهد. پس در ادامه همراه یاب چی باشید.

انواع ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی

کشاورزی زمانی می تواند مولد باشد که تجهیزات مناسبی برای آن انتخاب شود. در این بخش به بررسی انواع تجهیزات کشاورزی می پردازیم:

شخم زن

یکی دیگر از ماشین های کشاورزی که نقش مهمی در کشاورزی دارد تراکتور است. این ابزار مواد مغذی لازم را روی زمین اعمال می کند و همچنین خاک را برای کارهای آینده آماده می کند. گاوآهن ها مدل های مختلفی دارند. مثلا، چیزل پکر که قبلا به آن اشاره کردیم جزء لیست ماشین آلات کشاورزی از نوع گاوآهن بوده و با توجه به نوع خاک انتخاب می شود.
شخم زن

کمباین

یکی از ابزارهای کشاورزی که دارای عملکردهای متعددی در چرخش است. برخی تصور می کنند که دروگر فقط برای برداشت استفاده می شود، اما این تصور اشتباهی است و برداشت یکی از کاربردهای دروگر است. یکی دیگر از کاربردهای برداشت شامل آسیاب کردن و جدا کردن دانه ها از ساقه گیاه است. دروگر یکی از رایج ترین ابزار کشاورزی است.
کمباین

تیلر

تیلرها به مقدار کم مورد استفاده قرار می گیرند و تمام قابلیت های تراکتور را دارند. در لیست ماشین های کشاورزی، تیلرها انتخاب های بسیار مهمی در عملیات کاشت و برداشت هستند. در واقع این دستگاه می تواند آن را در شرایط مناسب حرکت دهد و برای آن حرکت نیز به خوبی انجام می شود. تیلرها به بیل مکانیکی و دروگر متصل می شوند که همگی بخش مهمی از تجهیزات کشاورزی هستند.
دو نوع تریلر معروف به کولتیواتور وجود دارد. این دستگاه برای زمین های ورزشی استفاده می شود و مخصوص شالیزار و زمین مرطوب می باشد. در واقع استفاده از تراکتورهای چهار چرخ در خاک با رطوبت بالا باعث فشرده شدن خاک و در نهایت مشکلاتی برای رشد گیاه می شود. در مجموعه تریلرها به دو صورت گازوئیلی و بنزینی ساخته می شود. نسخه دیزلی این محصول برای کارهای سنگین استفاده می شود و نسخه بنزینی برای کارهای سبک انتخاب خوبی است و مناطق کوچک را پوشش می دهد.
تیلر

چیزل پکر

یکی از مهم ترین ابزار کشاورزی محسوب می شود و در کشاورزی کاربرد دارد. از این دستگاه برای کشت مزارع آبی استفاده می شود. میزان قدرت این ابزار کم است و به این ترتیب توانسته سطح کار را با عمقی مشابه صفحه معکوس بپوشاند. خرید تجهیزات کشاورزی مخصوصا چیزل پکر برای شکستن کلوخه های سخت خاک که در واقع به وسیله ماشین انجام می شود.در ساخت این دستگاه از پایه های فولادی استفاده می شود که به صورت ریخته گری ترکیب شده است و استحکام و دقت زیادی دارد که حتی روی زمین نرم نیز به خوبی عمل می کند. این دستگاه دارای حالت تنظیمی است که برای تکثیر قابل کنترل بوده و از ولوم خاصی برای آن استفاده می شود.

چیزل پکر

سمپاش

تجهیزات سمپاشی یکی از تکنیک های کشاورزی است که هر کشاورز و باغداری به آن نیاز دارد در واقع این تجهیزات به گونه ای است که می تواند سطح مزرعه را با انواع سموم جامد و مایع سمپاشی کند تا بهترین نتیجه را از محصول کشاورزی بگیرد. اگر برای سمپاشی از موتور الکتریکی استفاده شود به آن سمپاش تراکتوری می گویند که می تواند یکی از بهترین ماشین آلات کشاورزی برای ضدعفونی و نظافت باشد. این مدل سمپاش نیروی پاشش بسیار قوی دارد و در نتیجه کود کمتری مورد نیاز است بررسی ها نشان داده است که سمپاش های بهبود یافته در میان ادوات کشاورزی می توانند میزان سمپاشی را تا 7 برابر افزایش دهند.

سمپاش

روتیواتور

در واقع نوعی تیلر دوار محسوب می شوند که از آن برای شخم زدن استفاده می کنند. روتیواتور زمین را برای کشت آماده می کند. عملکرد روتیواتور با اتوها متفاوت است. روتیواتور به گونه ای طراحی شده است که آب ذخیره شده در خاک از بین نرود. ارزش روتیواتور در دنیای کشاورزی از زمانی که زمین با مشکل کم آبی مواجه شده است افزایش یافته است، بنابراین این دستگاه می تواند خاک را تا عمق مشخصی برش داده و مخلوط کند و به این ترتیب رطوبت خاک حفظ شود. دستگاه روتیواتور بسته به تیغه ها و چرخش محور و محور تراکتور در مدل های مختلفی موجود می باشد.
روتیواتور

کود پاش، بذر پاش و مه پاش

در تجهیزات کشاورزی، این سه ابزار اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند. همانطور که از نام آن پیداست کودپاش برای پخش کود در زمین است. در واقع از نظر کاربرد می توان گفت که کارکرد کودپاش و سمپاش شبیه هم است اما در دنیای تجهیزات کشاورزی این ابزارها به صورت جداگانه به فروش می رسند.
سمپاشی بذر برای سمپاشی بذر در مناطق خاصی از مزرعه است. این دستگاه معمولاً مستقل نیست و باید روی تراکتور نصب شود. از این دستگاه برای نمک پاشی نیز استفاده می شود.
مه پاش ها که یکی دیگر از تجهیزات کشاورزی هستند، در واقع نوعی رطوبت ساز هستند و در لیست تجهیزات جدید کشاورزی هستند که می توانند بخار و دود غلیظی مانند غبار ایجاد کنند. این گزینه به طور گسترده ای برای گلخانه ها استفاده می شود.
از دیگر تجهیزات کشاورزی می توان به ماشین چمن زنی بنزینی که برای مدل های هیوندای، آینهل، استیل توسعه یافته است اشاره کرد. دسته دوچرخه و موتور مورد استفاده برای این وسایل متفاوت است.
داس پاور یکی دیگر از ماشین های کشاورزی است که دارای سیستم خنک کننده و همچنین تیغه مخصوص و برش رشته نایلونی می باشد.
کود پاش، بذر پاش و مه پاش

لزوم ضدعفونی تجهیزات کشاورزی

هنگامی که ادوات کشاورزی با خاک بیمار و گیاهان بیمار تماس پیدا می کنند، احتمال ابتلا به بیماری های گیاهی زیاد است و تعداد زیادی از باکتری ها در سطح خاک پخش می شوند. از سوی دیگر بارها مشاهده شده است که کشاورزی به دلیل فرسودگی مواد کشاورزی و یا آلودگی آنها نتایج خوبی را به همراه ندارد. هاگ ها، کپک ها و باکتری ها در هوا و سطوح مختلف تجهیزات کشاورزی تجمع می کنند و نیاز به ضدعفونی ابزار و وسایل کشاورزی مشکل بسیار مهمی است. اگر تجهیزات مزرعه به طور منظم تمیز شوند، شیوع بیماری های گیاهی به گیاهان سالم کاهش می یابد.

روش های ضدعفونی تجهیزات و ادوات کشاورزی

من به تجهیزات کشاورزی برای استفاده از سموم دفع آفات یا محلول های پاکسازی نیاز دارم. پراکسیدین کشاورزی یک ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده بسیاری از اجزای قوی است که در گروه ضدعفونی کننده ها و قارچ کش های سطح بالا ذکر شده است. این گزینه در از بین بردن باکتری های گرم مثبت و منفی به خوبی عمل می کند و همچنین می تواند ویروس ها، قارچ ها، مخمرها و خزه ها را از بین ببرد.
این محصول برخلاف وایتکس و فرمالدئید بی رنگ و بی بو بوده و غلظت ایده آل آن برای حیوانات و طیور بی ضرر است. این محصول برای ادوات کشاورزی گزینه مناسبی محسوب می شود.
روانکاری منظم تجهیزات مزرعه از زنگ زدگی جلوگیری می کند و عمر مفید آن را افزایش می دهد. در واقع شست و شوی قسمت های مختلف ماشین آلات مزرعه باعث می شود که آنها به خوبی کار کنند و از ساییدگی جلوگیری می کنند. این گزینه برای ابزارهای تزئینی و همچنین کاشت بذر بسیار مهم است. روغن کاری مرتب ماشین آلات باغ با پیچ و مهره به حذف گرد و غبار و کاهش بیشتر رطوبت کمک می کند. برای از بین بردن لکه های سرسخت می توانید از فایل های فلزی استفاده کنید.

 


سوالات متداول

ادوات کشاورزی چیست؟

به تمامی دستگاه‌هایی که در کشاورزی مکانیزه یا پیشرفته برای برخورداری از مزایایی مانند کاهش زمان و هزینه استفاده می‌شود، تجهیزات یا همان ادوات کشاورزی می‌گویند.

فواید استفاده از ادوات کشاورزی؟

۱- افزایش میزان تولید ۲- افزایش بهره‌وری نیروی انسانی ۳- کاهش هزینه‌ها ۴- پیدایش زمینه‌های مختلف برای پیشرفت‌ها ۵- افزایش درآمد مزرعه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا